Kontynuując zeszłoroczny sukces konkursu “Dziecięcy Szpital Przyszłości”, Fundacja K.I.D.S. ponownie wyszła z zaproszeniem do wszystkich, którzy dostrzegają innowacje i inspirujące zmiany w szpitalach oraz działalność osób i organizacji , przyczyniających się do poprawy jakości działania placówek medycznych. W konkursie wzięły również udział szpitale, które same zaprezentowały swój innowacyjny dorobek z ostatnich lat.
Konkurs składał się z 11 Kategorii, podzielonych na dwa segmenty. Pierwszy segment, składający się z sześciu kategorii, został stworzony dla szpitali i lekarzy, którzy wprowadzali zmiany w swoich placówkach. W drugim segmencie, fundacja skupiła się na nagrodzeniu ludzi, którzy z czystego serca pomogli w przekształcaniu szpitali na lepsze. W tym roku powstała również nowa kategoria - Nagroda Specjalna - Wsparcie Dla Pacjentów Z Ukrainy.
W składzie Jury znaleźli się przedstawiciele firm partnerskich, którzy dzięki swojemu doświadczeniu wskazali finalistów poszczególnych kategorii.
W drugim etapie głosowania członkowie Kapituły, do której należeli dyrektorzy szpitali dziecięcych w Polsce oraz przedstawiciele fundacji, wybrali ostatecznych zwycięzców. .
Partnerem Strategicznym konkursu była firma Siemens Healthineers Poland - jeden z wiodących dostawców technologii medycznych, innowacyjnych technologii i usług w obszarach diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej. Partnerami Honorowymi byli: Kancelaria NGL Legal, firma BezDebetu oraz firmy MSL GROUP i Publicis Groupe.
Zwycięzcami poszczególnych kategorii zostali:
Opieka nad pacjentami z rdzeniowym zanikiem mięśni SMA wymaga wysiłku i przede wszystkim szybkiego wykrycia choroby, aby jak najszybciej wdrożyć odpowiednią terapię. Zastosowanie innowacyjnego leczenia celowanego przywraca ekspresję białka SMN, którego niedobór jest przyczyną rdzeniowego zaniku mięśni. Podanie leków hamuje postępowanie choroby i zapobiega wystąpieniu deficytów ruchowych. Od marca tego roku badane są wszystkie noworodki urodzone w Polsce, których rodzice wyrazili zgodę na wykonanie badania, dzięki czemu przebadano już 365 tysięcy noworodków, a u 49 zdiagnozowano SMA. 39 z nich zostało objętych leczeniem w ramach programu lekowego lub badań klinicznych.
Przedsięwzięcie "TelePrzyjaciele od Serca" jest przeznaczone dla młodych pacjentów, którzy mają problemy z sercem, objawiające się: skurczami, kołataniem serca lub omdleniami. Projekt ma na celu diagnostykę arytmii serca u dzieci i młodzieży z wykorzystaniem urządzeń telemedycznych i zdalnego kardiomonitoringu pacjentów UDSK. Dzięki wprowadzeniu tego pomysłu, najmłodsi pacjenci szpitala będą mogli liczyć na długoterminowy monitoring EKG, który pozwoli zwiększyć wykrywalność istniejących zaburzeń oraz przyśpieszy proces wykluczania tła kardiogennego u części pacjentów.
Pacjentom Kliniki są zakładane małe holterki - tak zwane iwenty. Urządzenie wystarczy regularnie ładować - podłączając je do prądu. Dzięki urządzeniu - serce pacjenta monitorowane jest przez całą dobę. Gdy jego stan zdrowia się pogarsza - naciska czerwony przycisk. Wyniki kardiomonitoringu na bieżąco zapisują się na specjalnej platformie. Gdy są niepokojące - ratownik medyczny może zadzwonić do rodziców dziecka lub do samego pacjenta - o ile ten skończył 12 lat. Może też wezwać pogotowie. Urządzenie jest małe i nie przeszkadza w życiu codziennym. Dzięki temu urządzeniu zmniejszy się liczba osób przebywających w szpitalu.
Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży obejmie opieką psychologiczną i psychiatryczną rodziny z dziećmi w wieku szkolnym, młodzież i młodych dorosłych do 21 r.ż. doświadczających kryzysów psychicznych.
Rodziny i dzieci otrzymują wielospecjalistyczną pomoc w szerokim zakresie problemów psychologicznych i psychiatrycznych m in.: zaburzeń lękowych, depresyjnych, zaburzeń zachowania, emocjonalnych, trudności szkolnych, diagnozę, psychoterapię i leczenie psychiatryczne oraz profilaktykę zaburzeń wieku rozwojowego.
Cały proces leczenia jest indywidualnie dopasowany do pacjenta. Psycholog diagnosta kontaktuje się z rodziną w celu umówienia pierwszego spotkania max w ciągu 72 godzin od przyjęcia zgłoszenia przez Infolinię.
Klątwa Ondyny to choroba rzadka, genetycznie uwarunkowana, potencjalnie śmiertelna, którą w Polsce jest dotkniętych około 40 dzieci. Choroba sprawia, że chorzy przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. W czerwcu tego roku zostały przeprowadzone dwie, unikatowe w skali Polski operacje wszczepienia stymulatorów nerwu przeponowego. Wszczepiany system służy do obustronnej stymulacji nerwu przeponowego, dzięki czemu pacjent może normalnie oddychać. Do dziś przeprowadzono jeszcze kilka takich zabiegów.
Instytut ,,Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” od samego początku wybuchu wojny w Ukrainie solidaryzuje się z narodem ukraińskim, udzielając zarówno pomocy medycznej, jak również starając się pomóc w zaaklimatyzowaniu się w nowych warunkach i nowym kraju. IPCZD do 31 października przyjął łącznie 1517 pacjentów z Ukrainy. Na początku do Instytutu trafiały mamy i dzieci zaraz po przekroczeniu granicy, bezpośrednio ze szpitali w Ukrainie, nie mając ze sobą niczego oprócz pokarmu dla dziecka. Dlatego w tamtym czasie Centrum Zdrowia Dziecka zorganizowało dla nich tzw. ,,Pakiety startowe”.
1. O!Piernicz Raka
Cztery niezwykłe kobiety z Białegostoku namówiły inne wspaniałe osoby, z którymi współpracują, aby podczas jarmarku świątecznego wszyscy razem przebierali się w piżamy. Zapytacie - ale po co? Po to, by sprzedawać pierniczki. Pierniczki przygotowywane własnoręcznie przez małych pacjentów, ich rodziców, pracowników szpitala i innych przyjaciół Kliniki. Podczas jarmarkowego piżama party jest mnóstwo radości i śmiechu, ale również odbywa się sprzedaż tych słodkie cudeniek. Zebrane środki są przeznaczane na zakup milusich piżamek, szlafroków i kocyków, które podczas procedury przeszczepienia szpiku czy komórek macierzystych, wymienia się każdego dnia.
2. Fundacja Liga Superbohaterów
Prawie każde dziecko marzy o tym, żeby choć raz w życiu spotkać postać ze swojej ulubionej bajki lub filmu. Nie jest to takie proste, ale… Warto marzyć, bo one czasem się spełniają. Spiderman, Ironman, Batman, Superman, Obi One Kenobi, a nawet Lord Vader i wiele innych wspaniałych postaci odwiedza bardzo chore dzieci w szpitalach, hospicjach i w ich domach. Nie zważając na pogodę i odległość – pojawiają się tam, gdzie trzeba i kiedy trzeba. Dają dzieciom uśmiech, szczęście i chwilę zapomnienia.
Pielęgniarz, ratownik medyczny. Opowiada o systemie Ochrony Zdrowia w swoich książkach i na profilu na Instagramie. Ambasadorem Pediatrii nie stał się od razu, bo przez lata obserwował jak dzieci są traktowane przez dorosłych w szpitalach i przychodniach. W swoich przemyśleniach doszedł do wniosku, że dzieci często są nieumyślnie traktowane w zły sposób, jednak często wyrządza im to różnego rodzaju traumy - a na pewno nie ułatwia procesu leczenia. Postanowił ułatwić dzieciom zrozumienie pewnych zabiegów odbywających się w przychodniach i szpitalach a rodzicom i pracownikom ochrony zdrowia pokazać odpowiednie podejście do dzieci. W ten sposób urodziła się książka "Czy to boli?". Na podstawie zaleceń, rozmów i doświadczenia medyków pracujących z dziećmi zebrał wskazówki przydatne w pracy z dziećmi. To wszystko przekazał w swojej książce. Jest to niesamowity krok w zmienianiu sposobu komunikowania się z dziećmi w ochronie zdrowie.
Własne zmodyfikowane limfocyty T to lek ostatniej szansy dla wielu dzieci chorych na białaczkę. Dzięki unikalnej terapii CAR-T od 2020 roku uratowano życie piętnaściorga dzieci z Przylądka Nadziei , dla których już nie było ratunku. Pan Krzysztof, który zainicjował tę terapię robi jednak znacznie więcej. Kiedy wybuchła wojna bardzo aktywnie zaangażował się w pomoc uchodźcom. Ewakuowane z zagrożonych terenów ciężko chore onkologicznie dzieci wymagały przeszczepów komórek krwiotwórczych szpiku lub kontynuacji leczenia onkologicznego. Bez pomocy nie można byłoby ich uratować. Dodatkowo na przełomie września i października szkolił trzy lekarki z Ukrainy z metod leczenia terapią CAR-T oraz standardów opieki około- i potransplantacyjnej.
Jeszcze raz wszystkim gratulujemy!
Razem zmieniajmy szpitale na dobre
Fot. Marian Chrzan