Zdalny monitoring w walce o beztroskie dzieciństwo z cukrzycą

Aleksandra Wysocka  •  
Wydarzenie

W Polsce cukrzyca typu I stanowi 85% przypadków cukrzycy wśród dzieci i młodzieży poniżej 20 roku życia. Co chwilę młody człowiek słyszy diagnozę - cukrzyca, która wywraca jego świat i świat jego rodziny do góry nogami. Po otrzymaniu takiej diagnozy mali pacjenci muszą na nowo nauczyć się funkcjonować ze swoją chorobą poprzez zachowanie diety, umiarkowany wysiłek fizyczny i odpowiednie dawkowanie insuliny. Jednocześnie ich rodziny muszą stoczyć walkę z nieustannym monitorowaniem przebiegu choroby, aby zadbać o zdrowie i jakościowe, długie życie małych wojowników. Jedną z broni w tej walce są nowoczesne technologie. Fundacja K.I.D.S. przedstawia telemonitoring.

Telemonitoring pacjentów diabetologii w Instytucie “Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” to projekt, który obejmuje swoim patronatem małych pacjentów diabetologii w CZAD, ich rodziców i najbliższych.

Kilka faktów na temat choroby, z którą mierzą się mali pacjenci.

Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna. W organimie chorego powstają przeciwciała, które atakują i niszczą komórki beta trzustki, odpowiedzialne za produkcję insuliny. Dzieci, u których zdiagnozowano cukrzycę typu I powinny być pod opieką lekarza 24/7 aż do ukończenia 18 roku życia. Najważniejszym parametrem w chorobie jest poziom cukru we krwi. Pomiarów dokonuje się kilkanaście razy na dobę, a w przypadku CT1 wymagany jest stały monitoring. Stosowane obecnie rozwiązania dają personelowi dostęp do wyników badań tylko podczas osobistej wizyty pacjenta w placówce. Pacjent zmuszony jest do częstych wizyt w szpitalu, a lekarz i tak dowiaduje się o wynikach odbiegających od normy ze średnio 14 dniowym opóźnieniem. Często nie ma już możliwości interwencji. 

Dlaczego fundacja K.I.D.S. stawia na telemonitoring?

Celem fundacji K.I.D.S. jest zapewnienie kompleksowej opieki medycznej małym wojownikom chorym na cukrzycę. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki nowej technologii – telemonitoringowi pacjentów diabetologii. To sposób na zminimalizowanie liczby wizyt w szpitalu, które ułatwia życie zarówno lekarzom jak i dzieciom i ich rodzicom, w szczególności w sytuacji, gdy planowe wizyty zostały wstrzymane a sama droga do szpitala może zagrażać zdrowiu i życiu pacjentów i ich opiekunów. Telemonitoring zapewnia wygodę dla pacjenta, minimalną ingerencję pacjenta w raportowanie pomiarów glukozy we krwi i większą skuteczność leczenia. 

Dla kogo to robimy?

Pierwszym szpitalem, który K.I.D.S. wspiera w transformacji, jest Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie, jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce. Klinika Endokrynologii i Diabetologii IPCZD otacza stałą opieką około 3000 pacjentów. Dzieci z cukrzycą prowadzone przez Klinikę znajdują się pod jej opieką 24/7 aż do ukończenia 18 roku życia. Telemonitoring obejmuje specjalistyczną opieką diabetologiczną dzieci z cukrzycą typu 1 i ich rodziny. Obejmuje również podłączanie i prowadzenie leczenia przy pomocy osobistych pomp insulinowych w ramach programu lekowego oraz prowadzenie leczenia różnych typów cukrzycy.

Jak to działa?

Rozwiązaniem jest innowacyjna platforma, która jest formą systemu zdalnego monitorowania parametrów życiowych pacjenta zapewniającego opiekę lekarza nad pacjentem dzięki łatwemu kontaktowi i komunikacji (również wideo) tzw. teleopieka. Celem tego projektu jest umożliwienie przesyłania online, w czasie rzeczywistym, danych z urządzeń mierzących poziom cukru we krwi (gleukometr, pompa insulinowa) na platformę i tym samym do lekarza.

"Rozwiązanie, które proponujemy, zapewnia łatwy dostęp do danych medycznych i wyników badań pacjenta w dowolnym momencie i z dowolnego miejsca. Pacjent ma możliwość udostępniania zgromadzonej dokumentacji medycznej wybranym przez siebie lekarzom i jednostkom opieki medycznej bez konieczności ręcznego generowania raportów dobowych i wpisywania ich (ręcznie) do istniejących platform." - mówi Paweł Bielski, lider projektu "Zdalny monitoring" w Fundacji K.I.D.S.

Dzięki temu wiele badań można konsultować znacznie szybciej i dokładniej. Oprócz tego platforma obsługuje dane wprowadzone przez człowieka w postaci dokumentów, opisów czy wartości parametrów medycznych, jak również dane importowane z systemów i urządzeń zewnętrznych. Istnieje możliwość elastycznej wymiany danych np. z istniejącymi systemami i narzędziami kompleksowej teleopieki jak również z archiwami typu ECM.

Zespół fundacji K.I.D.S. zrobił analizę propozycji dostępnych na rynku, sprawdził dostawców, wybrał optymalną platformę, a teraz razem z wybranym dostawcą projektuje specjalne rozwiązanie, idealnie dopasowane do potrzeb małych wojowników chorych na cukrzycę.

Wprowadzenie koniecznych zmian i zaadaptowanie rozwiązania technologicznego do konkretnych zadań i potrzeb kosztuje 480 tysięcy złotych. Wierzymy, że razem z Państwem zbierzemy tę kwotę, żeby pozwolić dzieciakom na bezpieczne i beztroskie dzieciństwo, bez stresujących wizyt w szpitalu.  

Szukamy partnerów, którzy dołożą swoją cegiełkę i pomogą nam sfinalizować projekt platformy.  

Dołącz do nas i stań się częścią projektu, aby razem z fundacją K.I.D.S. ułatwić małym pacjentom zmagania z cukrzycowym przeciwnikiem.

Trwające projekty