Newsletter #15 - styczeń/luty 2021

Aleksandra Wysocka  •  
Artykuł

Skróconą wersję najnowszego newslettera przedstawiamy poniżej. Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje od K.I.D.S. bezpośrednio na maila, wypełnij zgodę na newsletter.

Witamy nowych wolontariuszy K.I.D.S.!

W wyniku akcji świątecznej Święta na opak przygotowanej dla nas przez Grupę Publicis, w szeregi Fundacji włączyło się wielu nowych wolontariuszy. 21 stycznia odbył się dla nich webinar, podczas którego opowiedzieliśmy jak się u nas pracuje a także podzieliliśmy się informacjami o toczących się i planowanych projektach. Prezentację ze spotkania możecie obejrzeć tutaj.

Trwające projekty 

1. Telemedycyna - zdalne monitorowanie pacjentów z cukrzycą

Szukamy partnerów! Na wdrożenie i utrzymanie przez 2 lata w Centrum Zdrowia Dziecka rozwiązania, pozwalającego na telemonitoring małych pacjentów diabetologicznych, potrzebujemy ok 500 000 zł. Zainteresowanych wsparciem projektu zapraszamy do kontaktu!

2. VR 

Jesteśmy na półmetku badań dzienniczkowych z rodzicami i pacjentami, którzy regularnie przyjeżdżają do Centrum Zdrowia Dziecka na Oddział Dzienny Chemioterapii. Synteza i analiza wyników badań zaplanowana jest na trzeci tydzień marca. Również w kontekście badań, UX Hub rozpoczął planowanie wywiadów z personelem pielęgniarskim w celu dopełnienia perspektywy na zabieg wkłucia i zidentyfikowania potrzeb personelu przed i podczas zabiegu.  

W obszarze prac kreatywnych, zespół opracowuje pierwsze drafty historii do animacji dla wirtualnej rzeczywistości. 

Trwają rozmowy o współpracy z australijską firmą tworzącą medyczne headsety VR dla dzieci aby stworzyć wspólne rozwiązanie będącym pierwszym takim wdrożeniem w Europie. 

Do zespołu psychologicznego dołącza Zakład Psychologii Zdrowia z Centrum Zdrowia Dziecka do współpracy przy tworzeniu historii i badaniu oddziaływania VRu na stres i lęk u pacjentów. 

3. Edukacja Pacjenta

Skończyliśmy badania z pielęgniarkami edukacyjnymi, mamy za sobą syntezę badań na tej grupie. Jesteśmy na zaawansowanym etapie z lekarzami i rodzicami – planujemy termin warsztatów syntezy badań. Skończyliśmy też research dostępnych materiałów edukacyjnych. 

W kolejnych krokach będziemy kontynuować badania, kończyć syntezę badań i transkrypcji, planujemy też daty kolejnych warsztatów. W obszarze badań wspiera nas UX hub.

4. Konkurs ,,Telemedycyna w Dziecięcych Szpitalach Przyszłości’’ 

  • Trwa projekt “Teleprzyjaciele od serca” prowadzony przez szpital w Białymstoku. Oto niektóre z jego efektów opisane przez lekarzy z kliniki profesora Bossowskiego

Z naszego punktu widzenia istotny był przypadek dziecka, które w trakcie monitorowania dostało częstoskurczu nadkomorowego. Tego samego dnia hospitalizowano pacjentkę, a następnie ustalono datę badania elektrofizjologicznego i ablacji w ośrodku w Zabrzu.

Zdarzały się sytuacje, kiedy odbieraliśmy telefony od opiekunów pacjentów z informacją o kołataniu serca. Dzięki platformie i analizie przesłanego EKG mogliśmy wszystkich uspokoić - w żadnym z badań nie było arytmii, tylko epizody tachykardii.

Również w diagnostyce omdleń i zasłabnięć analiza zapisu pozwalała wykluczyć tło arytmiczne i ukierunkować działania na poszukiwanie tła neurologicznego, niekiedy psychiatrycznego.

  •  Z opóźnieniem ruszył projekt ,,Pediatryczne Telemedyczne Centrum Koordynacji Pacjenta’’ w Piotrkowie Trybunalskim. Czekamy na pierwsze efekty!
  • Trwają prace nad projektem wirtualnych interaktywnych klas dotyczących życia z chorobą przewlekłą dla małych pacjentów z cukrzycą oraz ich rodzin zgłoszony przez Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. Powstaje regulamin klas wirtualnych, mamy też już około 60% materiałów od CZD - opracowaniem ich zajmie się UX hub.

5. Podcasty 

Pracujemy nad koncepcją pierwszego odcinka we wzmocnionym po ostatnim webinarze zespole. Ogromnie zależy nam aby poznać Wasze zdanie na temat tego o czym chcielibyście w podcaście K.I.D.S.-owym usłyszeć. Dlatego przygotowaliśmy krótką ankietę. Wszystkim, którzy już podzielili się swoimi przemyśleniami ogromnie dziękujemy! Link do ankiety

6. Wsparcie psychologiczne

Zespół zgromadzony wokół wsparcia psychicznego pracowników ochrony zdrowia zebrał dostępne opracowania tego zagadnienia, wyniki badań a także relacje z doświadczeń personelu medycznego. Spośród zarysowanych możliwych kierunków działań wybierzemy te, na których skupimy nasze prace w najbliższych miesiącach. Następnie zrealizujemy własne badania, które pozwolą nam jeszcze głębiej zrozumieć problemy z jakimi mierzą się pracownicy służby zdrowia. Pozyskaliśmy Medonet do wsparcia medialnego naszych działań.

7. Badanie jakości obsługi

Raport “Dziecięcy Szpital Przyszłości K.I.D.S” wyznaczył obszary transformacji dziecięcych szpitali. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie w corocznym, reprezentatywnym badaniu które z tych obszarów są najważniejsze dla pacjentów i ich opiekunów, a także jak poszczególne szpitale radzą sobie ze spełnianiem oczekiwań pacjentów w tych obszarach.

8. Gala nagród K.I.D.S.

Doroczny konkurs  “Dziecięcy Szpital Przyszłości K.I.D.S.”, ” to pomysł, który jest z nami od początku istnienia fundacji, ale dopiero teraz udało nam się przekuć go w projekt. Konkurs ma na celu promocję najciekawszych innowacji zmieniających dziecięce szpitale, zgromadzenie wokół Fundacji grona liderów zmian i zbudowanie bliskich relacji z dyrektorami szpitali, influencerami i partnerami korporacyjnymi, a także docenienie naszych wolontariuszy, partnerów i mecenasów. Finałową galę konkursu chcielibyśmy organizować co roku w czerwcu.

9. Wilk

Szyjemy Wilki - nasze fundacyjne maskotki! Każde dziecko ma swojego ukochanego pluszaka. 6 letnia Iga - bohaterka naszego filmu miała wilka i nigdzie nie ruszała się bez niego. W wyobraźni Igi pluszowy wilk ożywał, stając się jej opiekunem i obrońcą ratującym życie. Wierzymy, że Wilk pomoże wielu chorym dzieciom przechodzić trudne chwile, ale też stanie się przyjacielem wszystkich dzieci. Nam z kolei pomoże zbierać fundusze na cele statutowe. Pierwsze 100 Wilków już zawitało do Fundacji KIDS. Kolejnych 5 tys w planach mamy na najbliższe miesiące. 

10. Studia

Po dobrych doświadczeniach z gościnnymi wykładami na MBA mamy pomysł na dalsze działania w tym kierunku: chcielibyśmy wprowadzić temat zarządzania innowacjami w szpitalach bądź to w postaci samodzielnego kierunku studiów podyplomowych skierowanych do pracowników szpitali dziecięcych, bądź modułu kształcenia dla studentów studiów medycznych, bądź też modułu kształcenia w ramach MBA w Ochronie Zdrowia. Projekt chcemy prowadzić w partnerstwie z uczelnią Łazarskiego. 

Komunikacja

  1. Dzięki wysiłkom teamu Community powstał handbook dla wolontariuszy. O tajnikach pracy w Fundacji K.I.D.S. można przeczytać tu.
  2. W akcji świątecznej BNP Paribas oddaliście na K.I.D.S. 2599 głosów! Dzięki temu projekt VR został zasilony kwotą 26 977! Dziękujemy!
  3. 23 stycznia w radiu Tok Fm o naszych celach, zawartych w Raporcie „Dziecięcy Szpital Przyszłości” i o tym, w jaki sposób je realizujemy opowiedział w audycji Jana Stradowskiego Człowiek 2.0 Maciek Malenda. Audycję można odsłuchać tutaj.

Szukamy

  • Wolontariuszy! Jeśli znasz kogoś, kto chce dołączyć do K.I.D.S., prześlij mu ten formularz. Informację o tym, kogo aktualnie poszukujemy, znajdziecie w tej prezentacji
  • Firm i osób prywatnych, które byłyby zainteresowane wsparciem działań Fundacji K.I.D.S. Jeśli znacie firmy lub osoby, które chcą pomóc tworzyć szpitale przyszłości, prosimy o kontakt na adres: magda.jagielo@kids.org.pl lub kontakt@kids.org.pl 
  • Szpitali otwartych na innowacje, które byłyby chętne rozpocząć innowacyjne zmiany razem z Fundacją K.I.D.S. Jeśli znacie przedstawicieli takich instytucji, prosimy o kontakt na adres: paulina.ignatowska@kids.org.pl lub kontakt@kids.org.pl 
  • Firm chętnych do wsparcia projektu Wilk, a w szczególności produkcji kolejnych maskotek wilka oraz rozwoju działań e-commerce'owych Fundacji.

Polubcie nas na Facebooku i Linkedin, podawajcie dalej nasze wiadomości!

Dziękujemy, że wspólnie z nami zmieniacie szpitale na dobre!