Fot. Artur Orzeł

#DołączDoStada K.I.D.S. i razem z nami wspieraj lekarzy  

Aleksandra Wysocka  •  23 kwietnia  •  
Wydarzenie

Fundacja K.I.D.S nieustannie wsłuchuje się w głosy pracowników szpitali, by na bieżąco odpowiadać na ich najpilniejsze potrzeby. Dziś najgłośniej wybrzmiewa potrzeba wsparcia - tego technicznego, które pozwoli im w dalszym ciągu ratować życie, ale także tego psychicznego, które da im siłę i odwagę do działania. Właśnie dlatego rusza akcja, która ma z jednej strony przyspieszyć prace nad wdrożeniem Zaawansowanego Systemu Zdalnej Opieki, z drugiej zaś zbudować poczucie solidarności we wspólnej walce z COVID-19. Zbiórka już trwa na PolakPotrafi.pl, a do jej wsparcia, zakładając maski “wilka” zachęcają m.in. Agata Młynarska i  Magdalena Różczka.

K.I.D.S. już pod koniec 2019 roku ogłosiło start projektu mającego na celu wdrożenie telemedycyny w Instytucie „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” (IPCZD). Zaprezentowany wówczas interaktywny film ukazujący szpital widziany oczami lekarzy, rodziców i małej dziewczynki, której towarzyszy przyjaciel - wilk, poruszył wiele serc. Dobór postaci czwartego bohatera nie był przypadkowy. Wilki to zwierzęta, które żyją w bliskich relacjach, chronią członków stada i pomagają sobie w potrzebie. Dziś, takimi wilkami są przede wszystkim pracownicy służby medycznej, którzy walczą z koronawirusem na pierwszej linii frontu, ale także ci, którzy wspierają ich w tym trudnym okresie. By dać lekarzom narzędzia oraz siłę na kolejne dni na polu bitwy przeciwko COVID-19, Fundacja K.I.D.S. zachęca do “dołączenia do stada” - wsparcia zbiórki na telemedycynę oraz w geście solidarności i ochrony zdrowia założenia maski - dla siebie i dla lekarzy.

 #DołączDoStada K.I.D.S. - daj lekarzom siłę i narzędzia

K.I.D.S. chce wesprzeć pracowników Ochrony Zdrowia, z jednej strony dostarczając im innowacyjne narzędzia, z drugiej - dając siłę do walki. Właśnie dlatego ruszyła akcja #DołączDoStada. W serwisie PolakPotrafi.pl uruchomiono zbiórkę, której celem jest finansowanie Systemu Zdalnej Opieki dla pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka - rozwiązanie, dające poczucie bezpieczeństwa zarówno pacjentom, jak i pracownikom medycznym. 

Fot. Artur Orzeł

Telemedycyna to metaforyczna “maska”, która chroni pacjentów i szpital przed koronawirusem. Dlatego każdy, kto wesprze cel K.I.D.S., “dołącza do stada”. Klub innowatorów Dziecięcych Szpitali, chcąc podziękować wszystkim za pomoc i zachęcić jeszcze szersze grono ludzi do przyłączenia się do akcji zaprojektowało własne maski, które dla Fundacji uszyła firma MADSIS (@Mas_Sis). Ich pierwsza tura trafiła do lekarzy Centrum Zdrowia Dziecka. Każdy może także zamówić maskę dla siebie w sklepie online MadMask.pl. Dochód z ich sprzedaży zasili zbiórkę na telemedycynę - aż 40 zł z każdej maski.

K.I.D.S. przygotowało także wirtualną wersję, której “założenie” to znak solidarności z lekarzami. Do akcji już przyłączyło się wiele znanych osób ze świata kultury, muzyki, sportu, w tym Anna Wendzikowska, Magdalena Boczarska i Michał Koterski. Wirtualne maski K.I.D.S. dostępne są w filtrach najpopularniejszych mediów społecznościowych tj. Instagram i Facebook. Można wyszukać je w galeriach filtrów po takich tagach jak: wilk, maska, kids, wolf, mask, fundacja.

System Zdalnej Opieki - maska dla pacjentów, dla lekarzy, dla szpitala

W momencie podejrzenia infekcji wirusem, w trakcie wizyty w szpitalu, istnieje możliwość zamknięcia całego obiektu, co spowoduje jeszcze większe ograniczenia w dostępie do i tak już przeciążonego zespołu medycznego. Co więcej, podopieczni Centrum Zdrowia Dziecka, z powodu chorób towarzyszących, znajdują się w podwyższonej grupie ryzyka zakażenia COVID-19, co nie zmienia faktu, że muszą pozostać pod stałą kontrolą lekarzy. 

„Telemedycyna jest bardzo istotnym elementem w walce z koronawirusem. To rozwiązanie, które z jednej strony minimalizuje ryzyko zakażenia pacjenta i lekarza, a z drugiej pozwala kontynuować leczenie, pomimo ograniczonego dostępu do szpitali. Dzięki K.I.D.S. jesteśmy w stanie objąć taką opieką nawet 200 dzieci. To niezwykle ważny projekt. Dzięki niemu będziemy mogli dalej walczyć o zdrowie naszych pacjentów” - mówi dr Marek Migdał, dyrektor Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. 

W związku z epidemią COVID-19 prace nad wdrożeniem rozwiązań telemedycznych nabrały rozpędu. Lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka rozpoczęli testowanie platformy do komunikacji z pacjentami. Każda umówiona wizyta ma przypisany link lub numer połączenia, które pozwala na “e-spotkanie” za pomocą komputera, ale także ze zwykłego telefonu czy innego urządzenia mobilnego. Fundacja K.I.D.S. zaopatrzyła Centrum Zdrowia Dziecka także w dodatkowe laptopy z bezpiecznym, szyfrowanym podłączeniem do szpitalnego systemu informatycznego HIS (ang. Hospital Information System), co dodatkowo usprawnia pracę lekarzy, dając im łatwy podgląd historii choroby. 

To dopiero początek innowacji, jakie planuje wdrożyć K.I.D.S.. Kolejnym etapem projektu jest zakup profesjonalnego sprzętu telemedycznego, który umożliwi wykonanie podstawowej diagnostyki w domu. Rodzice, po odpowiednim przeszkoleniu, będą w stanie zbadać swoje dzieci oraz umieścić ich wyniki w aplikacji. Lekarze natomiast, korzystając z dedykowanego systemu będą mogli kontrolować stan zdrowia pacjentów oraz na bieżąco reagować w momencie jego pogorszenia. Zestawy urządzeń telemedycznych będą wielokrotnego użytku, dzięki czemu będą mogły pomóc wielu rodzinom w całym kraju. 

Zebranie większej kwoty pozwoli na objęcie zdalną opieką pacjentów innych specjalizacji oraz włączenie do programu kolejnych szpitali. 

Zdjęcia masek widoczne na górze artykułu zostały zrobione przez: Artur Orzeł