Automatyzacja apteki

Aleksandra Wysocka  •  10 grudnia  •  
Artykuł

14 października 2019 r. my, przedstawiciele Fundacji K.I.D.S., spotkaliśmy się z kierownikiem apteki w Centrum Zdrowia Dziecka panem Ryszardem Sotem i z przedstawicielem Polpharma, które wspierają projekt merytorycznie, panem Radosławem Bisagą. Podczas spotkania omówiliśmy plan automatyzacji apteki, w tym działanie systemu Unit Dose, który ma zostać wdrożony w najbliższym czasie. Proponowany system dawek indywidualnych – Unit Dose, polega na osadzeniu całego procesu przygotowania farmakoterapii w aptece szpitalnej. System obsługuje wszystkie postaci leków: tabletki, ampułki, maści, krople, płyny, syropy oraz leki termolabilne.

Jak działa Unit Dose?

Działanie systemu Unit Dose ułatwi i przyspieszy proces dystrybucji leków na terenie szpitala. Leki, które są dostarczane do Centrum Zdrowia Dziecka z hurtowni farmaceutycznej muszą być przepakowane w aptece w dawki jednorazowe. Leki w blistrach są rozcinane na pojedyncze dawki-tabletki i umieszczane w opakowaniach oznaczonych kodem i informacją o nazwie leku, serii i dacie ważności. Tak przygotowane dawki umieszczane są w automatycznym magazynie. Pozostałe formy leków umieszczane są w automatycznym magazynie dla leków w innych postaciach. Farmaceuta na podstawie elektronicznego zlecenia lekarskiego, wsparty przez system robotyczny przygotowuje spersonalizowane zestawy leków dla każdego pacjenta. Postacie tabletkowe dla danego pacjenta zostają spięte klipsem w jedna paczkę, razem z dołączoną instrukcją o porach podania poszczególnych leków. Pozostałe formy leków są podawane farmaceucie przez automatycznego robota i umieszczane ręcznie w szufladzie pacjenta w wózku transportowym.

Dalsze plany modernizacji apteki

Dodatkowym kosztem projektu będzie modernizacja pomieszczeń apteki w Centrum Zdrowia Dziecka w taki sposób, aby odpowiadały one wymaganiom systemu Unit Dose. W planach jest stworzenie m.in. nowych pomieszczeń dedykowanych ekspediowaniu preparatów dla pacjentów z domowego programu żywienia dojelitowego, pozajelitowego oraz przewlekłej wentylacji domowej. Obecnie Apteka Szpitalna w CZD ekspediuje preparaty dla ponad 400 pacjentów z wymienionych programów i nie posiada wystarczającej powierzchni magazynowej dla wspomnianej działalności. Planowane utworzenie minihali przeładunkowej rozwiązałoby ten problem.

Centrum Zdrowia Dziecka wraz z Polpharmą analizują wymagania i zapotrzebowanie szpitala oraz poszukują dostawcy, który byłby w stanie zaoferować optymalne rozwiązania.